Start Aktualności Ogród dydaktyczno-przyrodniczy - drzwiami do świata przyrody

Ogród dydaktyczno-przyrodniczy - drzwiami do świata przyrody

30 września 2022 r. na terenie Zespołu Edukacyjnego w Brójcach odbyło się uroczyste otwarcie ogródka dydaktyczno-przyrodniczego „ZIELONO MI”. Jego nazwę zawdzięczamy uczennicy naszej szkoły Oliwii Olender, która wygrała konkurs na najładniejszą nazwę ogródka szkolnego - GRATULACJE OLIWIO ! .

DO obejrzenie pozostałych zdjęć zapraszamy TUTAJ.

To długo wyczekiwany projekt edukacyjny skierowany głównie do naszych przedszkolaków, jak i uczniów klas I-III. Jak wiadomo przyroda to najbardziej dostępne   i niewyczerpane źródło przeżyć, wiedzy i działania. Wpływa na wielostronny rozwój, uczy poznawać świat. Pobyt w ogrodzie zapewnia dzieciom odpowiednią dawkę ruchu, nieograniczony kontakt z naturą, możliwości zabawy i nauki poprzez samodzielne odkrywanie. Dzieci mają okazję oglądać, szukać, zbierać, porządkować, porównywać, mierzyć, liczyć, obserwować, badać i eksperymentować. Uczestnictwo w zajęciach na terenie ogrodu daje dzieciom możliwości odkrywania tajemnic przyrody na drodze obserwacji, doświadczeń  i zabawy. Dlatego tak ważne było dla nas stworzenie naszym przedszkolakom i uczniom takiego miejsca na terenie naszej szkoły.  Ogród opiera się na permakulturze. W ramach projektu powstał warzywniak - miejsce , w którym dzieci pielęgnują posadzone  i posiane przez siebie różne warzywa oraz obserwują ich kolejne etapy rozwoju i zbierają plony swojej pracy. Kącik owocowy -miejsce gdzie dzieci mogą obserwować posadzone owocowe krzewy czy  winorośle oraz systematycznie je pielęgnować, ścieżka dydaktyczna - miejsce, gdzie znajdują się różnorodne gatunki drzew, krzewów i bylin oraz ich opisy. Ścieżka pomoże dzieciom bliżej poznać różne gatunki drzew i krzewów i obserwować ich poszczególne etapy rozwoju oraz zmiany zachodzące w różnych porach roku a w pobliżu ogródka znajduje się także stacja meteorologiczna. Dzięki funduszom pozyskanym od Nadleśnictwa Trzciel udało nam się umieścić tabliczki zawierające informacje o danym gatunku drzewa rosnącym na terenie Zespołu Edukacyjnego w Brójcach, w tym na ogródku dydaktycznym.

 

Na uroczystości otwarcia ogródka przybyło wielu zaproszonych wielu gości: Starosta Powiatu Międzyrzeckiego Agnieszka Olender oraz Wicestarosta Zofia Plewa, Przewodniczący Rady Miejskiej w Trzcielu Jacek Marciniak, Sekretarz Gminy Trzciel Jacek Ignorek, Krystyna i Józef Jednorowiczowie /Inspiracje Ogrodowe w Starym Dworze, Edward Fedko, Stanisław Turecki, Dariusz Orzeszko, Dorota Świerzko, Radni Rady Miejskiej, Rada Sołecka w Brójcach, OSP w Brójcach, pracownicy Referatu Oświaty w Trzcielu , Rady Rodziców  z Brójec i z Trzciela, darczyńcy oraz rodzice uczniów.

Nasi najmłodsi powitali przybyłych gości specjalnie przygotowanym na tą okazję wierszykiem:

„Dziś ogródek otwieramy, więc serdecznie zapraszamy.

U nas piękne są rośliny,

Mamy drzewa i byliny.

Dla owadów są hotele, bo to nasi przyjaciele.

Są tez dynie i ziemniaki,

Bo to ogród jest nasz taki.

My z ogrodu korzystamy, bo o zdrowie swoje dbamy.

 

Nasi Przyjaciele na zaproszeniu mieli pewne wskazówki:

 

Drodzy Nasi Przyjaciele!

Jeśli chcecie przynieść nam rośliny, to je razem zasadzimy.

Mamy taczki i szpadelki, to nie będzie problem wielki.

 

Goście odpowiedzieli na to zaproszenie i dzięki temu wspólnie posadziliśmy wiele drzewek owocowych,  co urozmaiciło nasz ogródek - za co bardzo DZIĘKUJEMY !

Po przywitaniu gości przez p. dyrektor Lucynę Nowak, głos zabrała p. Krystyna Jednorowicz –właścicielka Inspiracji Ogrodowych w Starym Dworze, miłośniczka przyrody, przyjaciel naszej szkoły,  która  opowiedziała,  jak doszło do współpracy,  dzięki której powstał tak piękny i bogaty ogródek. Zaproszeni gości mieli możliwość wysłuchania również porad p. Krystyny z zakresu ogrodnictwa, z czego chętnie skorzystali. Było nam bardzo miło, kiedy P. Krystyna Jednorowicz zgodziła się objąć patronatem nasz ogródek dydaktyczny. Jak sama powiedziała, jest matką chrzestną tego  ogródka.

Pani dyrektor podziękowała również pracownikom Zespołu Edukacyjnego za duże zaangażowanie w powstawanie ogródka. Dzięki ich pracy powstało miejsce, które jest wizytówką naszej szkoły.

W trakcie uroczystości uczniowie klas I-III oraz zaproszeni goście posadzili wspólnie około 500 cebul krokusów. Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy naszym działaniem środowiska szkolne i w krótce na terenie szkół powstaną ogródki podobne do naszego.

Miłym dopełnieniem tego dnia był poczęstunek w postaci zdrowych, ekologicznych dań przygotowanych przez Radę Rodziców jak i pracowników naszej szkoły. Szczególne podziękowania kierujemy do Kingi Olender ,Eweliny Knych, Agnieszki Byczyńskiej, Angeliki Ograbek, Barbary Skryckiej, Ewy Sienkiewicz, Agnieszki Kaczmarczyk, Beaty Kaźmierowskiej, Anity Pihan oraz rodziców  uczniów, którzy dostarczyli  nam warzywa i owoce.

Jesteśmy przekonani, że wykonywanie prac w ogrodzie nauczy dzieci szacunku do pracy i jej efektów. Nikt, kto sam włożył wiele trudu w pielęgnację ogródka nie będzie go później niszczył, a mając świadomość ile wysiłku kosztuje utrzymanie terenów zieleni w należytym stanie, nie będzie ich niszczył także poza przedszkolem, jak i szkolą. Praca w ogrodzie oprócz oczywistego kształtowania postaw proekologicznych nauczy dzieci działania zespołowego oraz planowania. Dzięki tym działaniom proekologicznym organizowanym w naszej placówce dzieci poczują się odpowiedzialne za środowisko i za działania na rzecz środowiska. W całego ciągu roku ogród będzie kolorowy w zależnościom od pory roku.

Kronikarz szkolny

Pogoda

odliczanie
pozostało do wakacji
BiP

Szkoła prowadzi jawny rejestr zbiorów danych osobowych

ECDL

Kronika

Lab. przyszłości